Εκπαιδευτική Αποστολή... Αντίπαρος 2006!!

Ειδήσεις, ανακοινώσεις και γενικές συζητήσεις μεταξύ των μελών του Σπηλαιολογικού Ελληνικού Αθλητικού Συλλόγου (ΣΕΛΑΣ) αλλά και των φίλων και περαστικών από αυτήν την γωνιά της ιστοσελίδας μας.

Δημοσίευσηαπό Έρη » Δευτ Απρ 10, 2006 2:31 pm

Δεν θα ήταν καθόλου άσχημο να αρχίζαμε να προσεγγίζουμε σχολεία για παρουσιάσεις και επισκέψεις σε σπήλαια. Να προετοιμάζουμε τα αυριανά σπηλαιολογάκια.
Έχω κι εγώ ένα σχολείο υπόψη που ίσως να ενδιαφερθεί. Πρακτικές κυριακάτικες εφαρμογές καλύτερα σε οριζόντια μη-τουριστικά, αλλά ελλείψει αυτών και τα τουριστικά καλά είναι...
Όσοι έχουν υπομονή και όρεξη με τα παιδιά είναι ευπρόσδεκτοι να δοκιμάσουν!

Σκέψεις και προτάσεις είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ!

(Χμμμ, μπορεί τελικά να βγει πολύ καλή δουλειά από όλο αυτό)
Εδώ τα καλά καραμπίνερ! Κρανάκια-φόρμες στη μισή τιμή! Το αφεντικό τρελάθηκε και τα δίνει όλα τσάμπα... Έλα πάρε-πάρε!
Άβαταρ μέλους
Έρη

Δημοσίευσηαπό Παναγιώτης » Δευτ Απρ 10, 2006 8:32 pm

Έστω και αργά (λόγω πηξίματος), ΜΠΡΑΒΟ ΚΟΡΙΤΣΙΑ! =D> =D>

Είναι πολύ μεγάλη υπόθεση να κερδίσουμε τα παιδιά και να προβληματίσουμε τους μεγάλους. Ίσως μάλιστα η περιφέρεια να είναι πιο δεκτική (?).

Συμφωνώ ότι θα ήταν πολύ καλό να δούμε πιο συντονισμένα την προώθηση της σπηλαιολογίας στα σχολεία και στη νεολαία.
Παναγιώτης
Κι αν θες να μάθεις πιο πολλά
κλείσε το μάτι πονηρά
κι άναψε πίπα της ειρήνης
και ρουφηξιά τη ρουφηξιά
να θυμηθούμε τα παλιά
πρόσεχε μόνο να μη σβύνει
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης

Δημοσίευσηαπό Nektarios » Δευτ Απρ 10, 2006 10:25 pm

Γεια σας παιδια,

Σας ευχαριστω για τη καλη διαθεση και συγχαρητηρια για ορεξη για τετοιου ειδους εκπαιδευτικες δραστηριοτητες!

Δυστυχως η προταση μου τελικα δεν ...παιζει. Υπαρχει
βασικα κολλημα απο το Διεθυντη του σχολειου, και σε σημερινη κουβεντα που ειχα μαζι του
εχει καποιο δικιο.

Του εξηγησα τις βασικες γραμμες μιας τετοιας ενημερωσης (περιβαλλοντολογικη ευαισθησια, ενημερωση για αθλητικες δραστηριοτητες, ενημερωση για τις υψηλου επιπεδου και πιστοποιημενων προδιαγραφων ασφαλειας κ.λ.π. , κ.λ.π. )και γιατι θα ηταν καλο και χρησιμο για τα παιδια.

Συμφωνησε σε ολα τα παραπανω και οτι αυτο θα ηταν τελειο για ενα σχολειο μεσα σε μια πολη.
Διοτι τα παιδια της περιοχης, εχουν επαφη με το βουνο (κτηνοτροφικες και αγροτικες εργασιες στο full συν και οτι ειναι λιγο ... "αγρια"). Ανοιγωντας ενα τετοιο παραθυρο - σε τετοιους ανθρωπους- που γνωριζουν εκτος απο την καταβοθρα και αλλες 50 τρυπες και μη εχοντας τη δυνατοτητα να ακολουθησουν ενα κανονικο σεμιναριο, υπαρχουν καλες
πιθανοτητες σε συνδυασμο με την "αγριαδα" (=αφου εγω ανεβωκατεβαινω το βουνα με τα προβατα, μπορω να μπω και ΜΟΝΟΣ μου μεσα σε μια τρυπα, σιγα τωρα τα σχοινια κ.λ.π. που λενε οι σπηλιαολογοι) να την ... πατησει καποιος.

Λεγοντας μου αυτα, πραγματικα μου ηρθε και η εικονο 3-4 παιδιων, που "δεν μασανε¨ , και ειμαι σχεδον σιγουρος
οτι αν καποιος του ενημερωνε, εντελει θα αγνοουσαν την ενημερωση και θα κανανε στα ...καπακια το "λαθος" πραγμα...

Τωρα αν εγω ημουν διευθυντης ... πιθανοτατα θα αγνοουσα το τι δυνητικα θα καναν οι 3-4, και θα στεκομουν στο ποσο θετικα θα μπορουσα να επηρεασω τους υπολοιπους... αλλα δεν ειμαι.
Να πω την αληθεια, με προσγειωσε, και απογοητευτικα και λιγο διοτι ηλπιζα οτι θα μπορουσα να τους "δωσω¨ και κατι τις εξω απο το συνιθισμενα...

Οποτε τι μου εμεινε; Περα απο τη γνωστη καταβοθρα,να μαθω λεπτομερειες για καμια απο τις τρυπες που υπαρχουν απο τα Δερβενοχωρια μεχρι την Ασωπια, και αν αξιζει κατι να παμε κοποτε με καποιους απο σας!.

Αυτααααα
:(

Τα λεμε, -Νεκ.-
Άβαταρ μέλους
Nektarios

Δημοσίευσηαπό Έρη » Δευτ Απρ 10, 2006 11:31 pm

Βεβαίως δεν μπορείς να επηρεάσεις το διευθυντή αλλά έχω να πω τα εξής:

α) Τα παιδάκια της Αντιπάρου, βεβαίως, δεν ήταν παιδιά της πόλης!! Μεγάλωσαν στα βουνά και στα λαγκάδια. Τι διαφορετικό άραγε είχαν αυτά?
β) Ένα καλό εκπαιδευτικό πρόγραμμα θα έπρεπε να πείσει τα παιδιά για την αναγκαιότητα ορισμένων υλικών. Η ξερή παρουσίαση δεν θα το κατάφερνε, αλλά ένα κρέμασμα από το δέντρο ίσως να είχε τα αποτελέσματα που θέλουμε. Επίσης το καλό παράδειγμα από εμάς...

Εν τέλει, έχω και μια απορία: Πως θα κατεβουν ένα κάθετο σπήλαιο? Ακόμα και με τις γνωστές "τριχιές" συνήθως δεν είναι εφικτό, άσε που μπορεί ήδη να το προσπαθούν. Εμάς ο ρόλος μας είναι να πείσουμε τα παιδιά ότι οι τριχιές δεν είναι ανθεκτικές, ότι υπάρχουν ειδικά υλικά για να κάνεις αυτή τη δουλειά και ότι οποιοσδήποτε άλλος τρόπος είναι επικίνδυνος.
Αλήθεια, ο διευθυντής είναι σίγουρος ότι αυτά τα "αγριοκάτσικα" δεν εξερευνούν τις τρύπες που βρίσκουν ενώ βόσκουν τα κοπάδια τους?
Στην τελική, εαν δείχναν τόσο μεγάλο ενδιαφέρον, μπορούσαμε να υποσχεθούμε ότι θα οργανώναμε κι άλλες εκδρομές ώστε να δουν τη χρήση των σχοινιών και των υλικών στην πράξη (π.χ. βόλτα στη Συκιά όπως με τα προσκοπάκια)

Λύσεις υπάρχουν, αρκεί να είσαι ανοικτός στο "διαφορετικό". Δυστυχώς πάντα ισχύει το "η άγνοια σκοτώνει"...
Κρίμα για τα παιδιά
Εδώ τα καλά καραμπίνερ! Κρανάκια-φόρμες στη μισή τιμή! Το αφεντικό τρελάθηκε και τα δίνει όλα τσάμπα... Έλα πάρε-πάρε!
Άβαταρ μέλους
Έρη

Δημοσίευσηαπό Nektarios » Τρί Απρ 11, 2006 1:16 am

Έρη έγραψε:Αλήθεια, ο διευθυντής είναι σίγουρος ότι αυτά τα "αγριοκάτσικα" δεν εξερευνούν τις τρύπες που βρίσκουν ενώ βόσκουν τα κοπάδια τους?
...
Λύσεις υπάρχουν, αρκεί να είσαι ανοικτός στο "διαφορετικό". Δυστυχώς πάντα ισχύει το "η άγνοια σκοτώνει"...
Κρίμα για τα παιδιά

Xμμμμ... εμα αυτο το ξερει οτι ψαχνουν, απλα εφησυχζεται οτι φοβουνται και δεν ξερουν αρα (κατα αυτον)θα αποτραπουν απο το να μπουν...

Βεβαιως -και το υπαινιχθηκα χαλαρα πριν-η ολη ουσια και αληθεια στο κολλημα του ειναι ο εξης συλλογισμος:
Αν τους ανοιχτει μια πορτα τετοιας γνωσης υπαρχουν καποιοι (..οι 3-4 που λεγαμε ...) να παθουν κατι. Τοτε
θα λεχθει, οτι αυτο το "εμαθαν" απο μια εκδηλωση που εγινε στο σχολειο, αρα ο ηθικος αυτουργος του "παθαν κατι¨ ειναι το σχολειο , δηλαδη ο ... ιδιος!. Γι'αυτο -κατα αυτον- ειπα οτι εχει καποιο δικιο.

Οχι πως εμενα το υποτιθεμενο σεναριο των 3-4 δεν με τρομαζει , ξεκολαω ομως απο αυτο γιατι υπαρχουν αλλοι 60!

Δυστυχως, αυτο ειναι μια πραγματικοτητα που βρισκει κανεις σχεδον σε ολο το δημοσιο τομεα... και, ναι,εχει ονομα
λεγεται ΕΥΘΥΝΟΦΟΒΙΑ. Δεν ενδιαφερουν τα ΒΕΒΑΙΑ ωφελη απο μια αποφαση με ποσοστο ρισκου 0.0001%, αλλας ενδιαφερει
η "ευθυνη" του ποιος πιθανον να την πληρωσει στη περιπτωση που συμβει το 0.00001% ...

Οσο για την Αντιπαρο, προφανως εκει οι ανθρωποι του σχολειου ειναι ανοιχτομυαλοι...

Νεκ.
Άβαταρ μέλους
Nektarios

Δημοσίευσηαπό Andreas » Τρί Απρ 11, 2006 11:01 am

Ενδιαφέροντα τα ενημερωτικά πρότζεκτ με τα ανήλικα παιδάκια του σχολείου.

Αλλά γιατί δεν κοιτάμε να μιλήσουμε και σε πιο μεγάλα παιδάκια, π.χ. φοιτητές, ή παιδιά που πανε σε σχολές ?

Η ΕΣΕ π.χ. απευθύνεται σε φοιτητές γεωλογίας κλπ. που έχουν και κάποια σχέση με καθηγητές-μέλη της ΕΣΕ κλπ.

Και για΄τι να μήν "πιάσουμε" τις σχολές που βγάλαμε κάποιοι, πχ από ΣΕΛΕΤΕ, Σιβητανείδειο κλπ κλπ.

Και σε αυτές τις ηλικίες δεν θα βρεθεί ο κάθε διευθυντής να επιτρέπει ή να αποτρέπει τη δική μας την προσπάθεια.

Όρεξη να έχετε...
Άβαταρ μέλους
Andreas

Δημοσίευσηαπό irini » Τρί Απρ 11, 2006 1:51 pm

Νεκτάριε, όταν πια τελειώσαμε με τις δραστηριότητες στην Αντίπαρο, την επόμενη μέρα (Κυριακή) ξύπνησα με αυτό το άγχος, μήπως δηλαδή κάποιο ή κάποια παιδιά δοκιμάσουν να το κάνουν και μόνα τους. Ξαναμίλησα με τις δασκάλες και τις παρότρυνα να κάνουν μια συζήτηση σχετικά μα την επικινδυνότητα ενός σπηλαίου και το τι επιπτώσεις θα μπορούσε να έχει μια ασυνείδητη επίσκεψη. Από την πλευρά μας, όσες φορές βαράγανε τα κράνη τους πάνω σε βράχους ή σταλακτίτες, τονίζαμε χαριτολογώντας το πόσο χρήσιμο είναι το κράνος. Επίσης, όταν πρωτοέμπαιναν στην τρύπα, είχα σβυστό και το δικό μου φακό και μπαίνοντας σε απολυτο σκοτάδι συνειδητοποιούσαν πόσο απαραίτητος είναι ο φωτισμός, οι extra μπαταρίες κλπ. Ένα σωρό λεπτομέρειες που έμαθαν πιστεύω ότι θα αποτρέψουν κάποιον από το να το επιχειρήσει μόνος του, εκτός κι αν είναι "κάγκουρας", όπου σε αυτή την περίπτωση θα το κάνει ούτως ή άλλως και ίσως τον βοηθάς να το κάνει λίγο πιο σωστά προετοιμασμένος. Ίσως.. Τώρα σε ό,τι αφορά τα σχοινιά δε νομίζω οτι εξηγώντας σε κάποιον τη διαφορά μεταξύ σχοινιού απλώματος ρούχων και στατικών, δυναμικών σχοινιών με αντοχή σε τόνους, με κάλτσα κλπ (λίγο ψαρωτικά) και κάτι ψιλά για τριβές, θα τολμήσει να κατέβει με τριχιές. Ίσως να κάνω και λάθος αλλά να μερικά επιχειρήματα για τον διευθυντή σου.
Να συμπληρώσω ότι δεν είναι απαραίτητο να πάμε σε σπήλαιο "δύσκολο". Το παιχνίδι με σχοινί στην Αντίπαρο έγινε σε δέντρο στο σχολείο.
irini

Δημοσίευσηαπό Andreas » Τρί Απρ 11, 2006 2:59 pm

Κάντε τον κόπο και ρίξτε μια ματιά σε αυτό εδώ.

http://sotiris.forumup.gr

Θα βρείτε κατηγορίες όπως "κατάλογοι σπηλαίων" και "εξερευνήσεις σπηλαίων".

Και σκεφτείτε λίγο...
Άβαταρ μέλους
Andreas

Δημοσίευσηαπό Παναγιώτης » Τρί Απρ 11, 2006 3:53 pm

Και να μην ξεχνάτε και τους προσκόπους για να μην παραπονιέται και ο Αντρέας. :P :P :D
Τελευταία επεξεργασία από Παναγιώτης και Τρί Απρ 11, 2006 4:11 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Παναγιώτης
Κι αν θες να μάθεις πιο πολλά
κλείσε το μάτι πονηρά
κι άναψε πίπα της ειρήνης
και ρουφηξιά τη ρουφηξιά
να θυμηθούμε τα παλιά
πρόσεχε μόνο να μη σβύνει
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης

Δημοσίευσηαπό Andreas » Τρί Απρ 11, 2006 4:05 pm

Παναγιώτης έγραψε:Και να μην ξεχνάτε και τους προσκόπους για να μην παραπονίεται και ο Αντρέας. :P :P :D

Εγώ προσωπικά δεν ανησυχώ και τόσο για τους προσκόπους. Καλώς, κακώς, έχουν μια πειθαρχία και ξέρουν να κινούνται στο βουνό.

Προσωπικά ανησυχώ λίγο για τους σόλο-εξερευνητές και τα παιδάκια που παίρνει πολύ αέρα το μυαλό τους. Και δεν μπορούν πάντα να βασίζονται ότι υπάρχει η Σπηλαιοδιάσωση.
Άβαταρ μέλους
Andreas

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Νέα & ανακοινώσεις του ΣΕΛΑΣ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης